Bourns Inc. SRN6028-6R2M
SRN6028-6R2M picture photo
Mfg. Part Number
SRN6028-6R2M
Brief Description
FIXED IND 6.2UH 2.2A 63 MOHM SMD
Datasheet Download
SRN6028-6R2M.pdf
Availability of SRN6028-6R2M
QUANTITY
SRN6028-6R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN6028-6R2M
Internal Part NumberEIS-SRN6028-6R2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSRN Series Semi-Shielded Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN6028
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.2µH
Tolerance±20%
Current Rating2.2A
Current - Saturation2.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)63 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant28MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN6028-6R2M
Related LinksSRN602, SRN6028-6R2M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN6028-6R2M Details Description
Related parts for SRN6028-6R2M
IC BUS TRANSCEIVER QUAD 24SO datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS SDL AU FLAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.055" datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 300V 30% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
FILTER LC SINE WAVE 62A NEMA8 datasheet.pdf