Bourns Inc. SRP1205-R60Y
SRP1205-R60Y picture photo
Mfg. Part Number
SRP1205-R60Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 600NH 16A 2.5 MOHM SMD
Datasheet Download
SRP1205-R60Y.pdf
Availability of SRP1205-R60Y
QUANTITY
SRP1205-R60Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP1205-R60Y
Internal Part NumberEIS-SRP1205-R60Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRP1205 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRP1205
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance600nH
Tolerance±25%
Current Rating16A
Current - Saturation27A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant95MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP1205-R60Y
Related LinksSRP120, SRP1205-R60Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP1205-R60Y Details Description
Related parts for SRP1205-R60Y
RES 53.6 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SPI/SRL TSOT-23-8 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 250PS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
KIT 4.3" LCD TOUCH FOR RX63N datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 395MA 400 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.1A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
1.25MM M HSG 16POS SMT datasheet.pdf
Crystal 28.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -10°C - 60°C COTS Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf