Bourns Inc. SRP1265A-R15M
SRP1265A-R15M picture photo
Mfg. Part Number
SRP1265A-R15M
Brief Description
FIXED IND 150NH 55A 0.6 MOHM SMD
Datasheet Download
SRP1265A-R15M.pdf
Availability of SRP1265A-R15M
QUANTITY
SRP1265A-R15M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP1265A-R15M
Internal Part NumberEIS-SRP1265A-R15M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSRP Series for Automotive Applications
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRP1265A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCarbonyl Powder
Inductance150nH
Tolerance±20%
Current Rating55A
Current - Saturation118A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)0.6 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant210MHz
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.252" (6.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP1265A-R15M
Related LinksSRP126, SRP1265A-R15M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP1265A-R15M Details Description
Related parts for SRP1265A-R15M
TRANS PNP 30V 0.1A SST3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROLLER ARM LEVER SPDT 15A datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V 1A 8VEC datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ4 datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 1200MM X 400M datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf