Bourns Inc. SRP1770TA-680M
SRP1770TA-680M picture photo
Mfg. Part Number
SRP1770TA-680M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
SHIELDED POWER INDUCTORS
Datasheet Download
SRP1770TA-680M.pdf
Availability of SRP1770TA-680M
QUANTITY
SRP1770TA-680M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP1770TA-680M
Internal Part NumberEIS-SRP1770TA-680M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRP1770TA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCarbonyl Powder
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating7A
Current - Saturation8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant2MHz
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.666" L x 0.666" W (16.90mm x 16.90mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP1770TA-680M
Related LinksSRP1770, SRP1770TA-680M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP1770TA-680M Details Description
Related parts for SRP1770TA-680M
IC TX/RX RS-232 3.3V W/SD 20SSOP datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 300MA 3V datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
SMT CARD RCPT,8 POS, W/ COVER datasheet.pdf
LED COB WHT 6.3MM 4000K 80CRI datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 7.5KV AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 28POS PNL MNT SKT datasheet.pdf