Bourns Inc. SRP5030TA-R47M
SRP5030TA-R47M picture photo
Mfg. Part Number
SRP5030TA-R47M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
SHIELDED POWER INDUCTORS
Datasheet Download
SRP5030TA-R47M.pdf
Availability of SRP5030TA-R47M
QUANTITY
SRP5030TA-R47M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP5030TA-R47M
Internal Part NumberEIS-SRP5030TA-R47M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRP5030TA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCarbonyl Powder
Inductance470nH
Tolerance±20%
Current Rating12A
Current - Saturation16A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7.4 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP5030TA-R47M
Related LinksSRP5030, SRP5030TA-R47M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP5030TA-R47M Details Description
Related parts for SRP5030TA-R47M
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INTERFACE MODULE DSUB 37 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SRL/SPI 250M 48QFN datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf