Bourns Inc. SRP7030-4R7FM
SRP7030-4R7FM picture photo
Mfg. Part Number
SRP7030-4R7FM
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 5A 35 MOHM SMD
Datasheet Download
SRP7030-4R7FM.pdf
Availability of SRP7030-4R7FM
QUANTITY
SRP7030-4R7FM Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP7030-4R7FM
Internal Part NumberEIS-SRP7030-4R7FM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRP7030F Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRP7030F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating5A
Current - Saturation7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)35 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.256" W (7.60mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP7030-4R7FM
Related LinksSRP703, SRP7030-4R7FM Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP7030-4R7FM Details Description
Related parts for SRP7030-4R7FM
CIR BRKR 13A 277VAC 50VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 12.9VWM 23.5VC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 200MW SMINI2 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES SMD 13.2KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf