Bourns Inc. SRP7030-8R2FM
SRP7030-8R2FM picture photo
Mfg. Part Number
SRP7030-8R2FM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 4.5A 54 MOHM SMD
Datasheet Download
SRP7030-8R2FM.pdf
Availability of SRP7030-8R2FM
QUANTITY
SRP7030-8R2FM Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP7030-8R2FM
Internal Part NumberEIS-SRP7030-8R2FM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRP7030F Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRP7030F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating4.5A
Current - Saturation5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)54 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.256" W (7.60mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP7030-8R2FM
Related LinksSRP703, SRP7030-8R2FM Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP7030-8R2FM Details Description
Related parts for SRP7030-8R2FM
TRANS NPN 45V 0.5A TO92 datasheet.pdf
IC RESET W/BATT BACKUP SOP8 TR datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 24 VDC 8 datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 1POS .250 NATURAL datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES 5.17K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf