Bourns Inc. SRR0603-330KL
SRR0603-330KL picture photo
Mfg. Part Number
SRR0603-330KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 600MA 430 MOHM
Datasheet Download
SRR0603-330KL.pdf
Availability of SRR0603-330KL
QUANTITY
SRR0603-330KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR0603-330KL
Internal Part NumberEIS-SRR0603-330KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR0603 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR0603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±10%
Current Rating600mA
Current - Saturation830mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)430 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant16MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.130" (3.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR0603-330KL
Related LinksSRR060, SRR0603-330KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR0603-330KL Details Description
Related parts for SRR0603-330KL
CAP FILM 3.3UF 20% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 5/8" datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 670V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
PTC THERMISTOR C 883-A 120-A570 datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 115/230V PNL datasheet.pdf
GDT 90V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 2A TO220 datasheet.pdf