Bourns Inc. SRR0604-330KL
SRR0604-330KL picture photo
Mfg. Part Number
SRR0604-330KL
Brief Description
FIXED IND 33UH 700MA 250 MOHM
Datasheet Download
SRR0604-330KL.pdf
Availability of SRR0604-330KL
QUANTITY
SRR0604-330KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR0604-330KL
Internal Part NumberEIS-SRR0604-330KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR0604 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR0604
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±10%
Current Rating700mA
Current - Saturation950mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant21MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR0604-330KL
Related LinksSRR060, SRR0604-330KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR0604-330KL Details Description
Related parts for SRR0604-330KL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 28MM BEIGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 78MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf