Bourns Inc. SRR0735A-470M
SRR0735A-470M picture photo
Mfg. Part Number
SRR0735A-470M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 850MA 320 MOHM
Datasheet Download
SRR0735A-470M.pdf
Availability of SRR0735A-470M
QUANTITY
SRR0735A-470M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR0735A-470M
Internal Part NumberEIS-SRR0735A-470M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRR0735A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating850mA
Current - Saturation880mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)320 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.146" (3.70mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR0735A-470M
Related LinksSRR073, SRR0735A-470M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR0735A-470M Details Description
Related parts for SRR0735A-470M
TERM SOLDER PIN .250" .051"L datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC CLK MUX GLITCH FREE 16-TSSOP datasheet.pdf
ADAPTER 144-TQFP LFXP3E datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 25K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18 BLK datasheet.pdf
TV 100C 100#22D SKT PLUG datasheet.pdf
180UF 40V 12.5X26.5 105C RAD datasheet.pdf