Bourns Inc. SRR0745A-120M
SRR0745A-120M picture photo
Mfg. Part Number
SRR0745A-120M
Brief Description
FIXED IND 12UH 2A 62 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR0745A-120M.pdf
Availability of SRR0745A-120M
QUANTITY
SRR0745A-120M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR0745A-120M
Internal Part NumberEIS-SRR0745A-120M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBourns - SMD Power Inductor Series
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRR0745A
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating2A
Current - Saturation2.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)62 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR0745A-120M
Related LinksSRR074, SRR0745A-120M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR0745A-120M Details Description
Related parts for SRR0745A-120M
FIXED IND 3.9NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.050 WHITE 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 11POS SIDE 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 3NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf