Bourns Inc. SRR0908-5R6ML
SRR0908-5R6ML picture photo
Mfg. Part Number
SRR0908-5R6ML
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 3.8A 27 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR0908-5R6ML.pdf
Availability of SRR0908-5R6ML
QUANTITY
SRR0908-5R6ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR0908-5R6ML
Internal Part NumberEIS-SRR0908-5R6ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR0908 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR0908
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating3.8A
Current - Saturation5.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)27 mOhm Max
Q @ Freq18 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.307" (7.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR0908-5R6ML
Related LinksSRR090, SRR0908-5R6ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR0908-5R6ML Details Description
Related parts for SRR0908-5R6ML
RES .10 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1A TO-92 datasheet.pdf
TXRX OPT SFF 4 GB/S 850NM datasheet.pdf
CAP CER 1UF 35V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 2910 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
RES 100K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf