Bourns Inc. SRR1003-220M
SRR1003-220M picture photo
Mfg. Part Number
SRR1003-220M
Brief Description
FIXED IND 22UH 850MA 300 MOHM
Datasheet Download
SRR1003-220M.pdf
Availability of SRR1003-220M
QUANTITY
SRR1003-220M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1003-220M
Internal Part NumberEIS-SRR1003-220M
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1003
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating850mA
Current - Saturation2.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq17 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant22MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.406" W (12.70mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1003-220M
Related LinksSRR100, SRR1003-220M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1003-220M Details Description
Related parts for SRR1003-220M
CONN HEADER VERT 52POS 1.27MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAS 12BIT SNGL 28-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 150MA 9.2 OHM SMD datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
BSP143CTL28.25 ORG BRD SLV datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf