Yageo 9C08052A2941FKHFT
9C08052A2941FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C08052A2941FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9C08052A2941FKHFT.pdf
Availability of 9C08052A2941FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C08052A2941FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C08052A2941FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C08052A2941FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C08052A2941FKHFT
Related Links9C08052A, 9C08052A2941FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C08052A2941FKHFT Details Description
Related parts for 9C08052A2941FKHFT
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT223 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 400MW ALF2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
PELTIER MS3,231,10,15,11,W8 datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf