Linx Technologies FCTN-RLY4-315-2
FCTN-RLY4-315-2 picture photo
Mfg. Part Number
FCTN-RLY4-315-2
Manufacturer
Product Category
RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Brief Description
MODULE 4 RELAY RECEIVER 315MHZ
Datasheet Download
FCTN-RLY4-315-2.pdf
Availability of FCTN-RLY4-315-2
QUANTITY
FCTN-RLY4-315-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCTN-RLY4-315-2
Internal Part NumberEIS-FCTN-RLY4-315-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFCC and Legal Considerations with Linx Radio Modules
Introduction to the RF Environment
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Series-
FunctionReceiver, Relay
Modulation or ProtocolASK, OOK
Frequency315MHz
ApplicationsGeneral Remote Control, Garage Opener, RKE
InterfaceReceiver, Latched Output
Sensitivity-112dBm
Power - Output-
Data Rate (Max)1.2 kbps
Features4 Latched Outputs, Dual Power Inputs
Voltage - Supply5 V ~ 16 V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCTN-RLY4-315-2
Related LinksFCTN-RL, FCTN-RLY4-315-2 Datasheet, Linx Technologies Distributor
FCTN-RLY4-315-2 Details Description
Related parts for FCTN-RLY4-315-2
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PFLEX SMT HDR NO PEGS AU 8 POS datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf