Bourns Inc. SRR1205-220ML
SRR1205-220ML picture photo
Mfg. Part Number
SRR1205-220ML
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 2.4A 95 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1205-220ML.pdf
Availability of SRR1205-220ML
QUANTITY
SRR1205-220ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1205-220ML
Internal Part NumberEIS-SRR1205-220ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR1205 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1205
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating2.4A
Current - Saturation4.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)95 mOhm Max
Q @ Freq19 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant9MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1205-220ML
Related LinksSRR120, SRR1205-220ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1205-220ML Details Description
Related parts for SRR1205-220ML
DIODE ZENER 6V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
IC MPU I960 33MHZ 168PGA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 0.05% AXIAL datasheet.pdf
UNICARD SHEETS 1 ROLL=4 LABELS datasheet.pdf
CABLE SGL-END R/A FMAL 3POS 12' datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG BLK SHLD 500' datasheet.pdf
FIM CBL W/O FPA 40 PIN 2.5 datasheet.pdf
IC DDR2 1GB 333MHZ 84BGA datasheet.pdf