Bourns Inc. SRR1205-5R0ML
SRR1205-5R0ML picture photo
Mfg. Part Number
SRR1205-5R0ML
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5UH 4A 35 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1205-5R0ML.pdf
Availability of SRR1205-5R0ML
QUANTITY
SRR1205-5R0ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1205-5R0ML
Internal Part NumberEIS-SRR1205-5R0ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR1205 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1205
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5µH
Tolerance±20%
Current Rating4A
Current - Saturation8.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)35 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant21MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1205-5R0ML
Related LinksSRR120, SRR1205-5R0ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1205-5R0ML Details Description
Related parts for SRR1205-5R0ML
XFRMR TOROIDAL 160VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 2WIRE I2C 10-MSOP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 383 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 430PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf