Bourns Inc. SRR1210A-330M
SRR1210A-330M picture photo
Mfg. Part Number
SRR1210A-330M
Brief Description
FIXED IND 33UH 4.4A 52 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1210A-330M.pdf
Availability of SRR1210A-330M
QUANTITY
SRR1210A-330M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1210A-330M
Internal Part NumberEIS-SRR1210A-330M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBourns - SMD Power Inductor Series
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRR1210A
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating4.4A
Current - Saturation3.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)52 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant6.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1210A-330M
Related LinksSRR121, SRR1210A-330M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1210A-330M Details Description
Related parts for SRR1210A-330M
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 3W datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.9A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
LED PSL0101 COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V JB 0402 datasheet.pdf