Bourns Inc. SRR1240-121K
SRR1240-121K picture photo
Mfg. Part Number
SRR1240-121K
Brief Description
FIXED IND 120UH 1.2A 370 MOHM
Datasheet Download
SRR1240-121K.pdf
Availability of SRR1240-121K
QUANTITY
SRR1240-121K Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1240-121K
Internal Part NumberEIS-SRR1240-121K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR1240 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1240
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±10%
Current Rating1.2A
Current - Saturation1.15A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)370 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant7.8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)