Bourns Inc. SRR1240-271K
SRR1240-271K picture photo
Mfg. Part Number
SRR1240-271K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 270UH 800MA 780 MOHM
Datasheet Download
SRR1240-271K.pdf
Availability of SRR1240-271K
QUANTITY
SRR1240-271K Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1240-271K
Internal Part NumberEIS-SRR1240-271K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR1240 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1240
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±10%
Current Rating800mA
Current - Saturation800mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)780 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1240-271K
Related LinksSRR124, SRR1240-271K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1240-271K Details Description
Related parts for SRR1240-271K
DIODE SCHOTTKY 20V 700MA SMINI3 datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SCKT 7/16" 9.57" datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 0.442 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf