Bourns Inc. SRR1240-3R3Y
SRR1240-3R3Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR1240-3R3Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 6.8A 15 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1240-3R3Y.pdf
Availability of SRR1240-3R3Y
QUANTITY
SRR1240-3R3Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1240-3R3Y
Internal Part NumberEIS-SRR1240-3R3Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR1240 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1240
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±30%
Current Rating6.8A
Current - Saturation6.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)15 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant43MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1240-3R3Y
Related LinksSRR124, SRR1240-3R3Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1240-3R3Y Details Description
Related parts for SRR1240-3R3Y
CONN HEADER .100 DUAL STR 12POS datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .900 64POS datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 50MA 21 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC datasheet.pdf
SR6C6K40 datasheet.pdf
GT 38C 38#12 SKT PLUG datasheet.pdf
20V, SOT23F, PNP medium power transistor IC datasheet.pdf