Bourns Inc. SRR1260-1R0Y
SRR1260-1R0Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR1260-1R0Y
Brief Description
FIXED IND 1UH 9.4A 7.8 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1260-1R0Y.pdf
Availability of SRR1260-1R0Y
QUANTITY
SRR1260-1R0Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1260-1R0Y
Internal Part NumberEIS-SRR1260-1R0Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR1260 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationSRR12(6,8,1)0, PM12(5,7)SH Models 17/Aug/2011
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1260
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating9.4A
Current - Saturation10A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7.8 mOhm Max
Q @ Freq26 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1260-1R0Y
Related LinksSRR126, SRR1260-1R0Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1260-1R0Y Details Description
Related parts for SRR1260-1R0Y
CONN HEADER .100 DUAL STR 26POS datasheet.pdf
IC INTERFACE ADSL/HDSL2 24-QFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RP CONDUCTIVE D/C 34 SHELL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 635MA 110 MOHM datasheet.pdf
CERM FILTER 455 KHZ datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 62POS datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 31POS datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf