Bourns Inc. SRR1260A-102K
SRR1260A-102K picture photo
Mfg. Part Number
SRR1260A-102K
Brief Description
FIXED IND 1MH 680MA 1.7 OHM SMD
Datasheet Download
SRR1260A-102K.pdf
Availability of SRR1260A-102K
QUANTITY
SRR1260A-102K Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1260A-102K
Internal Part NumberEIS-SRR1260A-102K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRR1260A
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±10%
Current Rating680mA
Current - Saturation600mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.7 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1.8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1260A-102K
Related LinksSRR126, SRR1260A-102K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1260A-102K Details Description
Related parts for SRR1260A-102K
RELAY GEN PURPOSE 4PST 4A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 30MA SOD80 datasheet.pdf
CABLE 7COND 16AWG SLATE 100' datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/09/180G 3.2SN BK datasheet.pdf
DIP CABLE 18POS datasheet.pdf
IC TXRX TRANSLATING X2SON6 datasheet.pdf
DIN-POWER F048MS-3 0C1-VG datasheet.pdf
BOARD DEMO 710LLA-12CB SENSOR datasheet.pdf
IC REG BUCK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf