Bourns Inc. SRR1280-151K
SRR1280-151K picture photo
Mfg. Part Number
SRR1280-151K
Brief Description
FIXED IND 150UH 1.85A 270 MOHM
Datasheet Download
SRR1280-151K.pdf
Availability of SRR1280-151K
QUANTITY
SRR1280-151K Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1280-151K
Internal Part NumberEIS-SRR1280-151K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR1280 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationSRR12(6,8,1)0, PM12(5,7)SH Models 17/Aug/2011
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1280
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating1.85A
Current - Saturation1.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)270 mOhm Max
Q @ Freq24 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant4.1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1280-151K
Related LinksSRR128, SRR1280-151K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1280-151K Details Description
Related parts for SRR1280-151K
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
CONN SPRING 13POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
ACCY KIT - PP010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
350 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT datasheet.pdf