Bourns Inc. SRR1280A-180M
SRR1280A-180M picture photo
Mfg. Part Number
SRR1280A-180M
Brief Description
FIXED IND 18UH 4.8A 35 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1280A-180M.pdf
Availability of SRR1280A-180M
QUANTITY
SRR1280A-180M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1280A-180M
Internal Part NumberEIS-SRR1280A-180M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1280A
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating4.8A
Current - Saturation4.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)35 mOhm Max
Q @ Freq24 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package1280
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1280A-180M
Related LinksSRR128, SRR1280A-180M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1280A-180M Details Description
Related parts for SRR1280A-180M
FIXED IND 22UH 1.2A 128 MOHM SMD datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 24 1X2 114FBGA datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 250 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf