Bourns Inc. SRR1280A-220M
SRR1280A-220M picture photo
Mfg. Part Number
SRR1280A-220M
Brief Description
FIXED IND 22UH 4.3A 38.6 MOHM
Datasheet Download
SRR1280A-220M.pdf
Availability of SRR1280A-220M
QUANTITY
SRR1280A-220M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1280A-220M
Internal Part NumberEIS-SRR1280A-220M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1280A
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating4.3A
Current - Saturation4.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)38.6 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant11MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package1280
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1280A-220M
Related LinksSRR128, SRR1280A-220M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1280A-220M Details Description
Related parts for SRR1280A-220M
DUCT SLOT PVC BLK 2X3"X 6' datasheet.pdf
IC DAC 10BIT OCTAL VOUT 38-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DC12 POWER ENTRY MODUL 6A datasheet.pdf
IC FPGA 101 I/O 160PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 166MHZ 54BGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf