Bourns Inc. SRR1806-470M
SRR1806-470M picture photo
Mfg. Part Number
SRR1806-470M
Brief Description
FIXED IND 47UH 2A 110 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1806-470M.pdf
Availability of SRR1806-470M
QUANTITY
SRR1806-470M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1806-470M
Internal Part NumberEIS-SRR1806-470M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR1806 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1806
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating2A
Current - Saturation4.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm
Q @ Freq40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1806-470M
Related LinksSRR180, SRR1806-470M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1806-470M Details Description
Related parts for SRR1806-470M
IC IRDA ENCODER/DECODER 10MSOP datasheet.pdf
IC PFC CTRL AVERAGE CURR 16TSSOP datasheet.pdf
CONN ARRAY DIFF MALE 3X23PAIR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO214AA datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.12A 125 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
CONN SHIELD PLATE datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf