Bourns Inc. SRR3011-100YL
SRR3011-100YL picture photo
Mfg. Part Number
SRR3011-100YL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 650MA 280 MOHM
Datasheet Download
SRR3011-100YL.pdf
Availability of SRR3011-100YL
QUANTITY
SRR3011-100YL Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR3011-100YL
Internal Part NumberEIS-SRR3011-100YL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR3011 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR3011
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±30%
Current Rating650mA
Current - Saturation500mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)280 mOhm Max
Q @ Freq18 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant42MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR3011-100YL
Related LinksSRR301, SRR3011-100YL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR3011-100YL Details Description
Related parts for SRR3011-100YL
RES SMD 1.33KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 250MA 1.955 OHM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC 4-PORT HUB FOR USB 32-QFN datasheet.pdf
TEST LD BANANA SILICONE 39" RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
MICROCROSS P&D-A GRD PLG 30AU datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
ACTUATOR,PILOT datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 250VAC AXIAL datasheet.pdf