Bourns Inc. SRR3011-150YL
SRR3011-150YL picture photo
Mfg. Part Number
SRR3011-150YL
Brief Description
FIXED IND 15UH 480MA 420 MOHM
Datasheet Download
SRR3011-150YL.pdf
Availability of SRR3011-150YL
QUANTITY
SRR3011-150YL Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR3011-150YL
Internal Part NumberEIS-SRR3011-150YL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR3011 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR3011
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±30%
Current Rating480mA
Current - Saturation380mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)420 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant37MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR3011-150YL
Related LinksSRR301, SRR3011-150YL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR3011-150YL Details Description
Related parts for SRR3011-150YL
CONN EDGECARD 100PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC SRAM 36KBIT 15NS 68PLCC datasheet.pdf
TOOL HAND CABLE READY CAT5E JACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
LED GRN/YLW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
RF CABL MMCX ML STR / ML STR 12" datasheet.pdf
MAIN ENCLOSURE ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf