Bourns Inc. SRR3011-1R5YL
SRR3011-1R5YL picture photo
Mfg. Part Number
SRR3011-1R5YL
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 1.6A 55 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR3011-1R5YL.pdf
Availability of SRR3011-1R5YL
QUANTITY
SRR3011-1R5YL Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR3011-1R5YL
Internal Part NumberEIS-SRR3011-1R5YL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR3011 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR3011
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±30%
Current Rating1.6A
Current - Saturation1.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)55 mOhm Max
Q @ Freq11 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant124MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR3011-1R5YL
Related LinksSRR301, SRR3011-1R5YL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR3011-1R5YL Details Description
Related parts for SRR3011-1R5YL
CAP FILM 0.13UF 2% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
SW LEVER SPDT 10A QC TERM 125V datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC SMB datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 254 TYPE D 7POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CAP FILM 75NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf