Bourns Inc. SRR4018-101Y
SRR4018-101Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR4018-101Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 400MA 1.35 OHM
Datasheet Download
SRR4018-101Y.pdf
Availability of SRR4018-101Y
QUANTITY
SRR4018-101Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR4018-101Y
Internal Part NumberEIS-SRR4018-101Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR4018 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR4018
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±30%
Current Rating400mA
Current - Saturation300mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.35 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1919 (4848 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR4018-101Y
Related LinksSRR401, SRR4018-101Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR4018-101Y Details Description
Related parts for SRR4018-101Y
CONV DC-DC PROG-VO 30A HORZ datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V/7V 8SOIC datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 6V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 300W datasheet.pdf