Bourns Inc. SRR4028-221Y
SRR4028-221Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR4028-221Y
Brief Description
FIXED IND 220UH 340MA 1.25 OHM
Datasheet Download
SRR4028-221Y.pdf
Availability of SRR4028-221Y
QUANTITY
SRR4028-221Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR4028-221Y
Internal Part NumberEIS-SRR4028-221Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR4028 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR4028
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±30%
Current Rating340mA
Current - Saturation200mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.25 Ohm Max
Q @ Freq11.3 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1919 (4848 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR4028-221Y
Related LinksSRR402, SRR4028-221Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR4028-221Y Details Description
Related parts for SRR4028-221Y
IC SWIT PWM GREEN CM OVP HV 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL LED DRIVER STLD41 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Header 62 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf