Bourns Inc. SRR5028-100Y
SRR5028-100Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR5028-100Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.5A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR5028-100Y.pdf
Availability of SRR5028-100Y
QUANTITY
SRR5028-100Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR5028-100Y
Internal Part NumberEIS-SRR5028-100Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR5028 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR5028
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±30%
Current Rating1.5A
Current - Saturation1.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq9 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant30GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2323 (5858 Metric)
Size / Dimension0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR5028-100Y
Related LinksSRR502, SRR5028-100Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR5028-100Y Details Description
Related parts for SRR5028-100Y
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
IC I2C SWITCH 8CH 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR10B/AE10G/AKR10B datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 32VDC 0402 datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS RF NPN 200MW 20MA TO72 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 1.5A 120 MOHM TH datasheet.pdf