Bourns Inc. SRR5028-270Y
SRR5028-270Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR5028-270Y
Brief Description
FIXED IND 27UH 1.05A 160 MOHM
Datasheet Download
SRR5028-270Y.pdf
Availability of SRR5028-270Y
QUANTITY
SRR5028-270Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR5028-270Y
Internal Part NumberEIS-SRR5028-270Y
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±30%
Current Rating1.05A
Current - Saturation900mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2323 (5858 Metric)
Size / Dimension0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR5028-270Y
Related LinksSRR502, SRR5028-270Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR5028-270Y Details Description
Related parts for SRR5028-270Y
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV 5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN MEAS PROBE FOR SWG TYP RCPT datasheet.pdf
REPLACEMENT PH ELECTRODE P771 datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
LD 4MM STK P-P SILIC .75 25CM BK datasheet.pdf