Bourns Inc. SRR6028-180Y
SRR6028-180Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR6028-180Y
Brief Description
FIXED IND 18UH 1.5A 85 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR6028-180Y.pdf
Availability of SRR6028-180Y
QUANTITY
SRR6028-180Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR6028-180Y
Internal Part NumberEIS-SRR6028-180Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR6028 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR6028
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±30%
Current Rating1.5A
Current - Saturation1.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)85 mOhm Max
Q @ Freq9 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant21MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR6028-180Y
Related LinksSRR602, SRR6028-180Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR6028-180Y Details Description
Related parts for SRR6028-180Y
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
RES SMD 0.118 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.5VC SMC datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 2A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 105POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
RES 10 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 5.5KV 25E DIN E RATED SIEME datasheet.pdf
3300UF 25V 18X31MM 125C 4000H datasheet.pdf