Bourns Inc. SRR6028-680Y
SRR6028-680Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR6028-680Y
Brief Description
FIXED IND 68UH 800MA 300 MOHM
Datasheet Download
SRR6028-680Y.pdf
Availability of SRR6028-680Y
QUANTITY
SRR6028-680Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR6028-680Y
Internal Part NumberEIS-SRR6028-680Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR6028 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR6028
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±30%
Current Rating800mA
Current - Saturation600mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq11 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant15MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR6028-680Y
Related LinksSRR602, SRR6028-680Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR6028-680Y Details Description
Related parts for SRR6028-680Y
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONV DC-DC 100W 24VIN 5V POS-EN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.4A 188 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf