Bourns Inc. SRR7045-151M
SRR7045-151M picture photo
Mfg. Part Number
SRR7045-151M
Brief Description
FIXED IND 150UH 530MA 480 MOHM
Datasheet Download
SRR7045-151M.pdf
Availability of SRR7045-151M
QUANTITY
SRR7045-151M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR7045-151M
Internal Part NumberEIS-SRR7045-151M
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating530mA
Current - Saturation410mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)480 mOhm Max
Q @ Freq51 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant7MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR7045-151M
Related LinksSRR704, SRR7045-151M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR7045-151M Details Description
Related parts for SRR7045-151M
IC AMP CURRENT SENSE 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE 2A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TRT PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN M12 3POS datasheet.pdf