Bourns Inc. SRR7045-560M
SRR7045-560M picture photo
Mfg. Part Number
SRR7045-560M
Brief Description
FIXED IND 56UH 850MA 200 MOHM
Datasheet Download
SRR7045-560M.pdf
Availability of SRR7045-560M
QUANTITY
SRR7045-560M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR7045-560M
Internal Part NumberEIS-SRR7045-560M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSRR7032,45/PM74SH Modifications Dec/2013
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR7045
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±20%
Current Rating850mA
Current - Saturation650mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq21 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant11MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR7045-560M
Related LinksSRR704, SRR7045-560M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR7045-560M Details Description
Related parts for SRR7045-560M
RES SMD 22M OHM 10% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 11.2896MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 76 TYPE D 36POS datasheet.pdf
NSA 8GB MEM WINDOWS EMB ENG datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf