Bourns Inc. SRR7045-560M
SRR7045-560M picture photo
Mfg. Part Number
SRR7045-560M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 850MA 200 MOHM
Datasheet Download
SRR7045-560M.pdf
Availability of SRR7045-560M
QUANTITY
SRR7045-560M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR7045-560M
Internal Part NumberEIS-SRR7045-560M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSRR7032,45/PM74SH Modifications Dec/2013
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR7045
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±20%
Current Rating850mA
Current - Saturation650mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq21 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant11MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR7045-560M
Related LinksSRR704, SRR7045-560M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR7045-560M Details Description
Related parts for SRR7045-560M
OUTLET 20A DUPLEX OFF WHITE datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LEGEND PLATE USED W/COMMAND SER datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 8K FLASH 40-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 2.23A 110 MOHM datasheet.pdf
RES 511 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 11POS datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SFC 2.5/21 MC datasheet.pdf
4R RAREC CARDCON STB 0GP datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
1500UF 25V 18X38MM 85C 15000H datasheet.pdf