Bourns Inc. SRU1028-221Y
SRU1028-221Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU1028-221Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH SMD
Datasheet Download
SRU1028-221Y.pdf
Availability of SRU1028-221Y
QUANTITY
SRU1028-221Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU1028-221Y
Internal Part NumberEIS-SRU1028-221Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU1028
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±30%
Current Rating-
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)-
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU1028-221Y
Related LinksSRU102, SRU1028-221Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU1028-221Y Details Description
Related parts for SRU1028-221Y
REGULATOR 5V/1.5A INT SWIT HORIZ datasheet.pdf
ASS'Y JR P.TIMER 3W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE SPT-2 PLUG TO PIGTAIL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 2% 1W 2512 datasheet.pdf
GASKET FAB/FOAM 4.1X457.2MM RECT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 20-22AWG GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf