Bourns Inc. SRU1028A-1R0Y
SRU1028A-1R0Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU1028A-1R0Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 7A 6.5 MOHM SMD
Datasheet Download
SRU1028A-1R0Y.pdf
Availability of SRU1028A-1R0Y
QUANTITY
SRU1028A-1R0Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU1028A-1R0Y
Internal Part NumberEIS-SRU1028A-1R0Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRU1028A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating7A
Current - Saturation8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)6.5 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU1028A-1R0Y
Related LinksSRU102, SRU1028A-1R0Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU1028A-1R0Y Details Description
Related parts for SRU1028A-1R0Y
IDC CABLE - MPD40K/MC40G/MPD40K datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
BED OF NAILS TO R/A BANANA BLACK datasheet.pdf
IC REG BUCK 15V 1A TO263-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE CAP datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
WIRING DUCT COVER 2" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf