Bourns Inc. SRU1028A-820Y
SRU1028A-820Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU1028A-820Y
Brief Description
FIXED IND 82UH 900MA 420 MOHM
Datasheet Download
SRU1028A-820Y.pdf
Availability of SRU1028A-820Y
QUANTITY
SRU1028A-820Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU1028A-820Y
Internal Part NumberEIS-SRU1028A-820Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRU1028A
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±30%
Current Rating900mA
Current - Saturation850mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)420 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU1028A-820Y
Related LinksSRU102, SRU1028A-820Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU1028A-820Y Details Description
Related parts for SRU1028A-820Y
IC FPSLIC 10K GATE 25MHZ 100TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 550MW SOD323F datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
FLEXIBLE LIGHT PIPE ADAPTER datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS 2MM RED FML datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
LOCATON FIXTURE FOR .141" OD CAB datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 64POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf