Bourns Inc. SRU1028A-8R2Y
SRU1028A-8R2Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU1028A-8R2Y
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 3.3A 37 MOHM SMD
Datasheet Download
SRU1028A-8R2Y.pdf
Availability of SRU1028A-8R2Y
QUANTITY
SRU1028A-8R2Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU1028A-8R2Y
Internal Part NumberEIS-SRU1028A-8R2Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRU1028A
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±30%
Current Rating3.3A
Current - Saturation2.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)37 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant28MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU1028A-8R2Y
Related LinksSRU102, SRU1028A-8R2Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU1028A-8R2Y Details Description
Related parts for SRU1028A-8R2Y
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS WALL MT PINS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 6A datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZA3/4 datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 250MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf