Bourns Inc. SRU1038A-220Y
SRU1038A-220Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU1038A-220Y
Brief Description
FIXED IND 22UH 2.2A 75 MOHM SMD
Datasheet Download
SRU1038A-220Y.pdf
Availability of SRU1038A-220Y
QUANTITY
SRU1038A-220Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU1038A-220Y
Internal Part NumberEIS-SRU1038A-220Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRU1038A
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±30%
Current Rating2.2A
Current - Saturation2.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)75 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.162" (4.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU1038A-220Y
Related LinksSRU103, SRU1038A-220Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU1038A-220Y Details Description
Related parts for SRU1038A-220Y
DIP CABLE - HDM64H/AE64M/X datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 1200V 15A TO247 datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
STAT BAG MET-IN 20"X20"OPN 100PK datasheet.pdf
RES SMD 2.71KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
15POS M/F DUAL PRT C FILT 1300PF datasheet.pdf