Bourns Inc. SRU3011-2R2Y
SRU3011-2R2Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU3011-2R2Y
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 920MA 80 MOHM
Datasheet Download
SRU3011-2R2Y.pdf
Availability of SRU3011-2R2Y
QUANTITY
SRU3011-2R2Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU3011-2R2Y
Internal Part NumberEIS-SRU3011-2R2Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU3011 Material Declaration
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU3011
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±30%
Current Rating920mA
Current - Saturation900mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm
Q @ Freq7 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant150MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.130" W (3.50mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU3011-2R2Y
Related LinksSRU301, SRU3011-2R2Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU3011-2R2Y Details Description
Related parts for SRU3011-2R2Y
RES MO 1W 18K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 3W DO214AA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MUX SGL 2-INPUT SC-74 datasheet.pdf
MODEL 111 TAP SWITCH 15A 125V datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
SPT-THR 1 5/12-H-3 81 P26 datasheet.pdf
VDFK 4-KEIL datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 250VDC datasheet.pdf