Bourns Inc. SRU3017-220Y
SRU3017-220Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU3017-220Y
Brief Description
FIXED IND 22UH 600MA 250 MOHM
Datasheet Download
SRU3017-220Y.pdf
Availability of SRU3017-220Y
QUANTITY
SRU3017-220Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU3017-220Y
Internal Part NumberEIS-SRU3017-220Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU3017 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU3017
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±30%
Current Rating600mA
Current - Saturation300mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant30GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.130" W (3.50mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU3017-220Y
Related LinksSRU301, SRU3017-220Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU3017-220Y Details Description
Related parts for SRU3017-220Y
RES SMD 2.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONV DC-DC 10W 24VIN 12VOUT DUAL datasheet.pdf
POT 1M OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 2A ECH8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 9.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf