Bourns Inc. SRU3017-470Y
SRU3017-470Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU3017-470Y
Brief Description
FIXED IND 47UH 210MA 540 MOHM
Datasheet Download
SRU3017-470Y.pdf
Availability of SRU3017-470Y
QUANTITY
SRU3017-470Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU3017-470Y
Internal Part NumberEIS-SRU3017-470Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU3017 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU3017
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±30%
Current Rating210mA
Current - Saturation360mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)540 mOhm
Q @ Freq18 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.130" W (3.50mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU3017-470Y
Related LinksSRU301, SRU3017-470Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU3017-470Y Details Description
Related parts for SRU3017-470Y
RES SMD 22K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 30POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 20-SSOP datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 8PIN KEY C W/END CAP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 6SO datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
1.27MM HIGH SPEED0.76 MICRON datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf