Bourns Inc. SRU5011-470Y
SRU5011-470Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU5011-470Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 320MA 800 MOHM
Datasheet Download
SRU5011-470Y.pdf
Availability of SRU5011-470Y
QUANTITY
SRU5011-470Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU5011-470Y
Internal Part NumberEIS-SRU5011-470Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU5011 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU5011
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±30%
Current Rating320mA
Current - Saturation260mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm
Q @ Freq16 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU5011-470Y
Related LinksSRU501, SRU5011-470Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU5011-470Y Details Description
Related parts for SRU5011-470Y
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-QFN datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 7POS VERT TIN datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/64 BK 40X6" datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.4A 30.4 MOHM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 3.5A MCPH6 datasheet.pdf