Bourns Inc. SRU5028A-100Y
SRU5028A-100Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU5028A-100Y
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.8A 85 MOHM SMD
Datasheet Download
SRU5028A-100Y.pdf
Availability of SRU5028A-100Y
QUANTITY
SRU5028A-100Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU5028A-100Y
Internal Part NumberEIS-SRU5028A-100Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRU5028A
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±30%
Current Rating1.8A
Current - Saturation1.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)85 mOhm Max
Q @ Freq18 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU5028A-100Y
Related LinksSRU502, SRU5028A-100Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU5028A-100Y Details Description
Related parts for SRU5028A-100Y
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 62K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.75A DDPAK datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 60POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR 64POS 2.54MM datasheet.pdf
SITE LICENSE DMA ECP2M USER CONF datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 160/50MM-48" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS JAM NUT PIN datasheet.pdf