Bourns Inc. SRU5028A-220Y
SRU5028A-220Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU5028A-220Y
Brief Description
FIXED IND 22UH 950MA 210 MOHM
Datasheet Download
SRU5028A-220Y.pdf
Availability of SRU5028A-220Y
QUANTITY
SRU5028A-220Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU5028A-220Y
Internal Part NumberEIS-SRU5028A-220Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRU5028A
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±30%
Current Rating950mA
Current - Saturation850mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)210 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU5028A-220Y
Related LinksSRU502, SRU5028A-220Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU5028A-220Y Details Description
Related parts for SRU5028A-220Y
IC SUPERVISOR 4.60V LOW SOT23 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
SSR GNA5 25A/240VAC DC INPUT datasheet.pdf
DBL NUT RCPT 7POS FEMALE RA PCB datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4700PF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/8"-48" YLLW/GREEN datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 3V datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER SSOP TO 24DIP 0.6 datasheet.pdf
STACKING CONN 6POS HEADER datasheet.pdf